alkol ve sorunları Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Alkol bağımlılığının özellikleri

(Alkol bağımlılığının belirtilerini öğrenmek için tıklayın...)

Bağımlıların büyük çoğunluğu kontrol edebileceği inancı ile alkol kullanmaya başlamıştır. Hiçbir zaman bağımlı olabileceğini düşünmemiştir. Amaç ara sıra kullanmaktır. Ancak sonuçta kişi bağımlı hale gelir. Çünkü, bağımlılık alkol kullanımının kaçınılmaz sonucudur. Kişi bağımlı olduğunun farkına varamaz.

Kişi alkol kullanmaya başladıktan ne kadar sonra bağımlılık gelişeceğine ilişkin yeterli veri elimizde yoktur. Bağımlılık gelişme riski kişinin fiziksel ve ruhsal yapısına göre değişir.

İnsan bir kez bağımlı oldu mu artık bir daha tam olarak bu bağımlılıktan kurtulamaz. Ancak bu demek değildir ki, bağımlılık düzelmez. Bağımlılık düzelir ancak iyileşmez. Kişi alkol kullanmadığı sürece iyidir. Bir sorunu yoktur. Ancak alkol kullandığı andan itibaren bağımlılık sorunu derhal canlanır ve herşey yeniden başlar.

Örneğin alkol bağımlıları düzeldikten sonra her zaman arada sırada bir içmenin hayali ile yaşarlar. Ancak bu hayalin gerçekleşmesi mümkün değildir. Çünkü, bir kez alkol aldıktan sonra kısa bir süre içinde gene bütün gün içmeye başlarlar. Günde bir büyük rakı içen bir hastamız, yaklaşık 14 ay ağzına içki sürmedi. Ancak bir gün bir bardak bira içmiş. Ertesi gün üç bardak bira, dört gün sonra bir kadeh rakı, sonraki gün... Bir hafta içinde tekrar eski haline dönen hasta bu sefer günde bir buçuk büyük şişe rakı içmeye başlamıştı.

Bağımlılığı şeker hastalığı gibi düşünebiliriz. Şeker hastalığında da kişi eğer şeker kullanmaz ve diyetine dikkat ederse, rahat yaşar ve hastalık onun için bir sorun olmaz. Ancak ne zaman şeker yer ise hastalık canlanır ve o kişi için ciddi bir sorun yaşanmaya başlar. Alkolizm bu duruma çok benzer.

Ayrıca bkz:

Alkolün azı karar çoğu zarar mı? Alkolün sınırlarını öğrenmek için tıklayın

Alkol kullanımınızın bir sorun olup olmadığını bir test ile anlamak için tıklayın

Alkol bağımlılığının belirtilerini öğrenmek için tıklayın...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu site alkol sorunları, alkol bağımlılığı, alkoliklik ve alkolizm tedavisiyle ilgilidir
 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim